Minicasco (zwane też Mini AC, smart casco) jest uszczuploną wersją tradycyjnej polisy AC. Minicasco gwarantuje najczęściej wypłatę odszkodowania po kradzieży i szkodach wyrządzonych przez siły natury. Niektóre firmy włączają w nie także uszkodzenia w wyniku wandalizmu lub zderzenia ze zwierzęciem. AC Mini rzadko obejmuje niewielkie szkody, powstałe po drobnej stłuczce lub nieuważnym parkowaniu. Jedno towarzystwo może mieć kilka wariantów Mini AC, dlatego przed podpisaniem umowy, zawsze trzeba zapoznać się z OWU. Z uwagi na wąski zakres ochrony, Mini AC jest tańsze od standardowej polisy AC.
AC all risks – jest to polisa z szerszym zakresem ochrony niż klasyczne AC. Przy standardowym AC wszystkie sytuacje, w których AC zadziała, są wymienione w OWU. Formuła all risks polega na tym, że obejmuje wszystkie ryzyka, które nie są wyszczególnione jako wyłączenia od odpowiedzialności. AC all risks zadziała więc nawet w nietypowych sytuacjach, pod warunkiem, że nie będą wymienione w wyłączeniach odpowiedzialności.
Przykład: w samochodzie Anny wybuchł pożar spowodowany, jak się okazało, przez kuny, które przegryzły przewody. Przy AC all risks Anna otrzyma odszkodowanie, ponieważ w wyłączeniach odpowiedzialności nie ma wyłączenia, którego można by podciągnąć pod taką sytuację. Gdyby Anna miała standardowe AC, nie otrzymałaby rekompensaty, jeśli w OWU byłoby napisane, że polisa chroni od pożarów, ale tych wywołanych podpaleniem przez osobę trzecią.
Cena składki Autocasco zależy od:
> Na jaki zakres Klient się zdecyduje
> Parametrów samochodu (zabezpieczenia jakie posiada auto, gdzie parkuje (garaż ulica, parking strzeżony, marki, modelu, rocznika, przebiegu, miejsca parkowania)
> Danych kierowcy (ile lat posiada prawo jazdy, historii szkód, wiek, miejscowości zamieszkania)